💦טיפה מס'22

זה לא כל כך פשוט, אבל מנסים לחזור לשגרת לימודים.

ללמד, להכתיב, למלא בספרים, להסביר, לבקש להקשיב, להבין הדברים.

כשברקע, דברים לא רגילים:

לצאת להפסקות בזמנים נפרדים, למדוד חום, לשמור על הכללים.

וכל זה בלי לקבל טפיחה על השכם או צביטה בלחי…

אז איך זה אפשרי?!

בשביל זה יש לנו את הכישורים המנהליים.

כמו מנהל לצוות עובדים, שאמור להכיר אותם מקרוב, לדעת במה כל אחד טוב, ולחשוב: מה לתת למי, מתי להודיע ומתי לבצע, איך להפעיל וכיצד לזרז.

מה לעשות קודם, ומה בהמשך.

כך גם במוחנו קיימים ה'מפקדים הקטנים' שאמורים לקחת את הנתונים, ולעבד אותם.

לדעת מה חשוב עכשיו, על מה לוותר.

להחליט מה סדר העדיפויות הנכון ברגע זה, ובמה כבר אפשר להתחיל.

לחשוב לטווח רחוק, להסיק מסקנות מן העבר.

לקחת בחשבון מה יכול לקרות, ולמנוע בעיות ככל האפשר.

עם הולדת התינוק, מתחיל הוא לגלות את העולם החדש. הוא לומד לבקש את שלו, ועושה זאת כל פעם מחדש. מהו יום, ומתי לילה. כיצד להתאים את עצמו לסביבה. לומד אט אט לדחות סיפוקים, לדעת שמשתלם לו לחכות. בהמשך ידע גם להמתין לתורו, וליצור קשרים חברתיים בזכות זאת.

בשביל להתנהל נכון צריך כישורים בסיסיים של קשב, זיכרון ותפיסה נכונה של החיים. אלו כישורים שמתפתחים עם הגיל, ועד גיל 13 מצפים להגיע לבשלות בכושר הניהולי. כמובן שגם לאחר מכן יש התפתחות. הנער מתמודד עם הדרישות הנוספות בתיכון וממשיך לפתח את כישוריו.

בעידן הזה, שבו נדרשת התנהלות מיוחדת באים לידי ביטוי הכישורים הניהוליים ביתר שאת. הילד צריך להתארגן בצורה מורכבת: מלבד הפריטים השגרתיים: ילקוט, מערכת, קלמר, אוכל ושתייה צריך גם: אלכוג'ל ומסכה, מדידת חום והצהרת בריאות. ושלא לדבר על התארגנות מחודשת של שעות שינה…

איזה חלק יכולים לתרום למשימה?

נציע כאן כמה רעיונות לדוגמה, ואני מצפה שגם אתם, השותפים ב"כלים שלובים" תוסיפו ותשלחו מהגיגיכם, מניסיונכם וגם מפרי מעשה ידיכם.

  • מודעות: לדבר עם הילדים על השינויים, לתת לכללים מקום ברור גם מבחינת ויזואלית. אפשר להכין כרזות של הכללים, של דרך שטיפת הידיים וכד'.
  • רצפים: ניתן להכין כרטיסים המביעים את הפעולות הנדרשות בימינו בבוקר כהתארגנות ליציאה ללימודים, ולתת לילדים לסדר אותם ברצף המתאים. אגב, פעילות זאת חשובה במיוחד אצל ילדים לקויי קשב וכאלה שנחשבים 'על הרצף' וקצת מנותקים. לשם כך, פיתחה גב' אילה השותפה בקבוצתנו סדרת משחקי רצף פעולות יום-יומיות.
  • ציפייה ומוכנות: לדבר גם על השינוי בסדר היום של מערך השיעורים וההפסקות. להכין גם לכך כרזה של זמנים וסדר פעולות, שלב אחר שלב. הילדים יתרגלו אט אט למצב, ולא ירגישו חוסר יציבות וחוסר ביטחון בכל רגע נתון.
  • פיתרון בעיות: לחשוב אילו בעיות נוצרו בעקבות המצב:, למשל: יש משחקים שאי אפשר לשחק אם אסור לגעת זה בזה. לחשוב יחד על משחקים שכן ניתן לשחק גם עכשיו, כמו: "שלוש מקלות" וכד'.
  • עידוד: לשים לב לכל פעולה שילד עושה מתוך שיקול דעת, בחינת סדר עדיפויות, פעולה נבונה למניעת בעיה מראש, פתרון יצירתי של בעיה שכבר נוצרה – לשבח על כך, ולספר על העניין למי שניתן (גורם משמעותי עבור הילד).

יש להיזהר מלדון את הילד ולבקר אותו על כל צעד ושעל. להציע לערוך רשימה, לחשוב לפני פעולה, ולתת כלים כדי שהמלאכה תהיה קלה. עדיף ככל הניתן גם להימנע מלעשות במקומם, אבל הכי חשוב יחס חם.

 

ומה אתנו המורים? האם אנחנו מצליחים לנהל את עצמנו באלו הימים?

והמנהלים?…

צריכים להיות אחראיים לכל כך הרבה דברים… ובנוסף – להתכונן לסוף שנת לימודים, ולהיערך גם לשנה הבאה, ולספרים…

איך אפשר עכשיו לחוות דעת הספרים שנלמדו השנה? זו הייתה שנת לימודים כל כך הזויה?… אבל דווקא בשנה כזו נבחנת היכולת של ספר להצליח להעביר את המסר גם מעבר לשפופרת. להיות ברור וקל להבנה, להיות כלי עזר ללמידה יעילה. וכשמורים מספרים שבספרי "שבילים" מצליחים התלמידים להתקדם גם באופן עצמאי, זו הצלחה!!!

אז מי שרוצה לקבל את הקטלוג המלא של ספרינו: ספרי "שבילים" בעברית

ישלח מייל בקשה לכתובת: 5793314@OKMAIL.CO.IL  נשמח אם תפנו למוסדות לימוד אליהם אתם קשורים ותציעו להכיר את הספרים.

כל מי שיעדכן אותנו במייל זה למי שלח את הקטלוג, יקבל מתנה מדריך שבו 5 דרכים להגברת מוטיבציה בשיעור ולמידה פעילה. כי גם אם יש ספר טוב – צריך מוטיבציה גם בלימוד מרחוק, וגם בלימוד מקרוב…

ואם בזכותכם יכניס המוסד הלימודי את אחד הספרים לתכנית הלימודים – תקבלו עוד מתנה שווה: אחת מערכות הלמידה להוראה מתקנת מבית "שבילים" בשווי 120 שקלים – כלי מוכן לקידום תלמידים במגוון תחומים. כדי לבחור את המתנה שלכם, פנו גם כן למייל 5793314@OKMAIL.CO.IL ובקשו לקבל את הקטלוג של ערכות למידה להוראה מתקנת מבית "שבילים".

ומה קיבלתם בקבצים המצורפים? (מבנה הגדרה, רצף פעולות בהעתקה, ריסון בהבחנה)

הרצף ואסטרטגיות לניהול תקין חשובים בחיים, את זה כבר אמרנו. אבל מיומנויות אלו חשובות גם למילוי מטלות לימודיות בצורה יעילה. ואת זה בוודאי אפשר ללמד. צרפנו מתוך ספרינו קבצים בנושאים שונים, הממחישים את חשיבות הריסון, התכנון והפעולה לאחר חשיבה. תהנו, ובהצלחה!

להצטרפות לקבוצת המייל "כלים שלובים"

לקבלת דיוורים שבועיים בדומה למוגש כאן,

באופן ישיר למייל שלכם לחצו:

רוצה כלים שלובים