חגורת הכתפיים הינה מערכת שרירים הממוקמת בין כתף אחת לשנייה המאפשרת יציבה יעילה כחלק מהתשתית הגופנית. בכדי לפתח אחיזה דינאמית ולהצליח בפעילויות גרפומוטוריות נדרשים טווח תנועה מלא, ייצוב ושליטה במפרקים הפרוקסימליים של הגפה העליונה- מפרקי השכמה, הכתף והמרפק.

חולשה בחגורת הכתפיים עשויה להתבטא בגילאים הרכים בקושי לזקוף את הראש, קושי להישען על האמות בשכיבה על הבטן, קושי בזחילה ועוד. בגילאים צעירים תשפיע חולשה בחגורת כתפיים בפעילות הגפה העליונה כולה ועשויה להתבטא, בין היתר, בקושי ביציבות הן בעמידה והן בישיבה, קושי במשחקי כדור, קושי בנשיאת חפצים, קושי בכתיבה ובפעילויות שונות של מוטוריקה עדינה.

בואו נתרגל את זה!

רצוי לשלב את התרגילים במהלך סדר היום של הילד כגון בדרך למקלחת / לארוחת ערב / בזמן משחק / בגן שעשועים ועוד.

 

 


הליכת מריצה

אוחזים בפלג הגוף התחתון של הילד (ירך / ברך / קרסול) והוא מתקדם בעזרת ידיו. יש להקפיד שאין הקשתה של הגב ושכפות הידיים פונות קדימה ולא הצידה. ניתן להוסיף מכשולים בדרך כגון כריות, מזרנים וכו’

משחק גוגו 

ניתן לשחק במנחים שונים: בעמידה על הרצפה או על שרפרף, בעמידת ברכיים, בכריעת ברך, בישיבה ובשכיבה על הבטן. אפשר להתמסר בגוגו כשהידיים בגובה הכתפיים/ מעל הראש. ככל שמרימים יותר גבוה נדרשת יותר עבודה של חגורת הכתפיים.

 

עמידת 6
כשהילד מרים יד אחת למשך 10 שניות ומחליפים בין הידיים. ניתן גם לתת לילד לשמור על המנח תוך כדי קבלת התנגדות קלה (דחיפה) ממבוגר. ההוראה שניתנת: “אני אדחוף אותך, אך אל תיתן לי להפיל אותך” ניתן לשחק כדורגל תוך כדי עמידת 6.

זחילת 6 / כלב
זחילה רגילה או זחילת 4/דב (כפות רגליים וידיים) תוך כדי משחק. אפשר לערוך תחרות או להקשות באמצעות מכשולים או מנהרה

בחבל קפיצה
1.
תחרות משוך בחבל- הילד מושך לכוון אחד והורה לכיוון השני.
2. טיפוס על חבל- הילד שוכב על הבטן וההורה אוחז בחבל מתוח, הילד מטפס על החבל בעזרת ידיו – יד אחרי יד- עד שמגיע לידו של ההורה.

טיפוס קירות
להישען על הידיים ולטפס עם הרגליים על קיר (הבטן כלפי הקיר). כשמגיעים למעלה לספור עד 10 ואז לרדת. לעלות את משך הזמן שנשארים בהדרגה.

דחיפת קירות
לעמוד מול הקיר כאשר הזרועות בגובה הכתפיים והמרפקים ישרים ולדחוף אותו עם כפות הידיים. ניתן לעמוד מול מבוגר ולדחוף את כפות הידיים שלו, במנח דומה לנ”ל.

משחק מסירות
בכדור גדול וכבד לאורך זמן מעל גובה הכתפיים.  מומלץ לשלב גם קליעה לסל.

טיפוס
בגן שעשועים לטפס על מגלשה מלמטה למעלה,טיפוס על סולם, להיתלות על מתח

ציור  
1. לצייר או לקרוא בשכיבה על שטיח כך שהילד נשען על האמות והחזה מורם מהרצפה.
2. לתלות דף על הקיר או על דלת בגובה העיניים והילד מצייר באופן חופשי. ניתן לצייר גם על החרסינות באמבטיה עם קצף גילוח ולנקות עם ספוג.
3. להדביק דף מתחת לפלטת השולחן והילד יצייר כשהוא שוכב על גבו מתחת לשולחן.

הליכת שולחן
יושבים על הרצפה עם השענות לאחור על כפות הידיים. מרימים את הגוף למעלה ומתקדמים כשכפות הידיים והרגליים בלבד נוגעות ברצפה. אפשר לערוך תחרות או להקשות באמצעות מכשולים.

להקפיץ בלון
להקפיץ את הבלון עם הידיים בגובה מעל הראש כך שלא ייפול לרצפה לאורך זמן.

היחידה להתפתחות הילד – בני ברק: בעל התניא 26 אלעד: רבי עקיבא 14 טלפון: 03-6761166#2